شنبه 2 اردیبهشت 1396
توسط: Economy

از «نرخ تورم فروردین ماه» تا «قیمت آپارتمان لوکس در مناطق مختلف تهران»

در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون رشد ۱.۸ درصدی شاخص بورس در فروردین امسال، اطلاعیه مهم بانک‌ مرکزی به کسانی که حساب‌ بانکی دارند، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی اعلام شد، افت بهای سنگ آهن متوقف شد، عبور طلا از مرز 1350 دلار تا پایان امسال و آخرین تغییرات بازار نفت را در بر دارد.رشد ۱.۸ درصدی شاخص بورس در فروردین امسال

از ابتدای امسال تاکنون در مدت 17 روز معاملاتی تعداد 16 میلیارد و 450 میلیون سهم و حق‌ تقدم به ارزش 37 هزار و 538 میلیارد ریال در یک میلیون و 272 هزار و 497 دفعه مورد معامله قرار گرفته است. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت 9 میلیارد و 3 میلیون سهم به ارزش 17 هزار و 398 میلیارد ریال در 588 هزار و 317 نوبت در بازار اول؛ 7 میلیارد و 70 میلیون سهم به ارزش 15 هزار و 397 میلیارد ریال در 680 هزار و 852 نوبت در بازار دوم؛ 4 میلیون سهم به ارزش 4240 میلیارد ریال در 1159 نوبت در بازار بدهی؛ 327 میلیون سهم به ارزش یک میلیارد ریال در 105 نوبت در بازار مشتقه و 45 میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش 502 میلیارد ریال در 2064 نوبت مورد معامله قرار گرفته است. به گزارش تسنیم، شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع 77 هزار و 230 واحد آغاز کرده است تاکنون با 1421 واحد رشد، افزایش 1.8 درصدی را ثبت کرده و به ارتفاع 78 هزار و 651 واحد رسیده است.
  
نرخ تورم فروردین ماه

مرکز آمار ایران نرخ تورم مناطق شهری کشور در فروردین ماه سال جاری را ۶.۹ درصد و تورم نقطه به نقطه را نیز ۹.۴ اعلام کرد. بر پایه گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه سال ۱۳۹۶، شاخص کل (بر مبنای ۱۳۹۰=۱۰۰) در فروردین ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۴,۹ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۱,۸ درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۹.۴ درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۸,۰ درصد)، ۱.۴ واحد درصد افزایش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری) در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶.۹ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اسفند ماه ۱۳۹۵ (۶.۸درصد)، ۰.۱ واحد درصد افزایش یافته است.

۲۵۰۰ میلیارد تومان برنج خارجی وارد شد

در دوازده ماهه سال 95، بیش از  690 میلیون و 18 هزار و 247 دلار برنج به وزن 839 هزار و 337 تن به کشور وارد شد،  این رقم نسبت به سال 94، حدود 2 درصد رشد دارد. معادل ریالی برنج‌های وارداتی در سال 95 حدود 2 هزار و 553 میلیارد و 67 میلیون تومان با در نظر گرفتن نرخ بازار آزاد است. همچنین سال 94، رقم واردات برنج  745 هزار و 515 تن به ارزش 681 میلیون و 299 هزار و 614 دلار بود. به گزارش تسنیم، از مرداد ماه تا اواخر دی ماه به فصل ممنوعیت واردات برنج مشهور شده و وزارت جهاد کشاورزی اجازه ثبت سفارش برنج را نمی دهد، این در حالی است که واردات برنج تحت رویه ته لنجی در این فصل اوج می گیرد. مشخص نیست آمار واردات برنج ته لنجی نیز در این آمار در نظر گرفته  شده است یا خیر!

اطلاعیه مهم بانک‌مرکزی به کسانی که حساب‌ بانکی دارند

در راستای راه‌اندازی سامانه نهاب (نظام هویت سنجی الکترونیکی)، کلیه مشتریان بانک‌ها لازم است با مراجعه به شعبه‌های بانک خود، از صحت ثبت اطلاعات شناسنامه‌ای‌شان اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت، امکان ارایه خدمات بانکی به حساب‌های دارای نقص اطلاعات پس از نیمه اردیبهشت امکان‌پذیر نخواهد بود.

برگزاری جلسات مشترک صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن

نشست های مشترک فصل بهار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی هفدهم آوریل در واشنگتن آغاز شد و تا ۲۳ این ماه ادامه دارد. بررسی روند رشد اقتصاد جهانی، سیستم های مالی و بانکی و وضعیت فقر در دنیا در دستور این جلسات است. جیم یونگ کیم، رییس بانک جهانی گفت: «پس از سالها یاس در زمینه میزان رشد اقتصاد جهانی، اکنون برای ایجاد تحول مثبت در پیش بینی های اقتصادی ترغیب شده ایم. اما همواره خطر سقوط مجدد وجود دارد. کشورهایی که ظرفیت مالی بالایی دارند باید اصلاحات اساسی اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهند.» کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول نیز ضمن هشدار نسبت به تبعات به خطر انداختن روند فعالیتهای تجارت بین الملل گفت: «صندوق بین المللی پول سازمانی است که وابستگی به فعالیتهای تجاری ندارد اما این فعالیتها موتور اصلی رشد محسوب می شوند. بنابراین پشتیبانی از توسعه و گسترش فعالیتهای تجاری به صورت مؤثر، عادلانه و جهانی در دستور کار ما قرار می گیرد.» به گزارش یورونیوز، افزایش اختلافات و دعاوی در بخش تجارت بین الملل براثر بالا رفتن میزان اعمال تدابیر حمایت گرایی اقتصادی برخی کشورها و کشانده شدن آنها به سازمان تجارت جهانی نگرانی صندوق بین المللی پول را در پی داشته است.

بسته شدن بازار نفت با کمترین قیمت در یک ماه گذشته

در روز جمعه به دلیل نگرانی بازار از توان اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضای نفت به وسیله ی توافق برای کاهش تولید، قیمت نفت کاهش یافت. این کاهش قیمت موجب شد که قیمت نفت در آخر هفته با کمترین رقم خود در یک ماه گذشته بسته شود. روز جمعه قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته  ۱۲ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۸۷ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ سنت کاهش نسبت به روز قبل، بشکه‌ای ۵۰.۶۱ دلار صورت گرفت.

ابراز رضایت وزیر انرژی روسیه از شرایط بازار نفت
http://tabnakeghtesadi.ir/

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.