شنبه 2 اردیبهشت 1396
توسط: Economy

رکوردزنی حمل بار ریلی در تاریخ راه‌آهن ایران/ راه‌اندازی نخستین راه‌آهن خصوصی در کشور

اقتصاد > صنعت - مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در چارچوب فعالیت‌های دولت تدبیر و امید جا به جایی ۴۰.۳ میلیون تن کالا در سال ۱۳۹۵ توسط ناوگان راه آهن رکورد حمل ریلی بار را در تاریخ راه آهن ایران شکست.


به گزارش خبرآنلاین، سعید محمدزاده در حاشیه همایش روسای مراکز راه آهن کشور در مشهد به خبرنگاران گفت: این رکوردشکنی در حالی صورت گرفت که پیش از آن در سال ۱۳۹۴ سهم ناوگان ریلی از حمل کل بار در ایران ۳۶ میلیون تن بود.


وی افزو: سهم حمل و نقل ریلی در سال ۱۳۸۵ از کل جا به جایی بار در ایران ۱۲ درصد بود که بر اساس برنامه ریزی باید تا سال ۱۳۹۰ به ۳۰ درصد می رسید اما این هدف در آن زمان نه تنها محقق نشد بلکه در سال ۱۳۹۲ به ۱۰ درصد کاهش یافت.

  

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به اهمیت ترانزیت کالا در چارچوب سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی نیز اشاره و اظهارداشت: در سالهای گذشته سهم ترانزیت ریلی به کل ترانزیت در ایران به حدود چهار درصد رسیده بود در حالی که امروز این سهم به میزان قابل توجه ۱۲ درصد افزایش یافته است.


وی گفت: سال ۱۳۹۲ سهم راه آهن از تعرفه حمل بار ۵۸ درصد بود اما این میزان نیز هم اکنون به حدود ۲۳ درصد رسیده که اقدامی در جهت تقویت اقتصاد مقاومتی و در راستای تغییر انتقال بار از جاده به روی ریل است.


محمدزاده افزود: همچنین در چارچوب تلاشهای دولت تدبیر و امید ۱۶۰ دستگاه لکوموتیو، دو هزار دستگاه واگن باری و ۳۰۰ دستگاه واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور اضافه شده است.


وی در ادامه به مشکل تامین مالی شرکتهای خصوصی خریدار این واگنها اشاره و بیان کرد: با سازو کار مالی جدید قرار است شش هزار دستگاه واگن باری به صورت مشترک توسط سازندگان ایران و روسیه تولید شود. بخش خصوصی با ۱۰۰ درصد تامین مالی توسط روسیه این تعداد واگن باری را خریداری می کند.


مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: برای نخستین بار اسناد قرارداد راه اندازی راه‌آهن کرمان-سیرجان به عنوان نخستین خط راه آهن خصوصی در ایران توسط بخش خصوصی مبادله شده است.


وی گفت: همچنین برای نخستین بار قطار گردشگری در خوزستان فعال شد. در این حوزه باید افزوده شدن چندین دستگاه قطار گردشگری در ایران را نیز یادآور شد.


محمدزاده در ادامه همچنین اظهار کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه یک درصد از محل فروش نفت و گاز به توسعه حمل و نقل ریلی اختصاص می یابد و سرمایه گذاری در این بخش به مثابه سرمایه گذاری در مناطق توسعه نیافته در نظر گرفته می شود.


وی به تغییر رویکرد راه آهن در حوزه مسافر هم اشاره و بیان کرد: هم اینک سهم قطار حومه ای به نسبت سال ۱۳۹۲ به میزان زیادی افزایش یافته است. در قالب برنامه ششم راه آهن جمهوری اسلامی ایران یک شرکت حمل و نقل حومه ای تاسیس می کند که از این طریق مشکلات اداری و مدیریتی موجود میان شهرهای محل تردد این قطارها مرتفع می شود.


مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در این راستا چندین خط آهن حومه ای بین شهرهای تهران - گرمسار، تهران - کرج ،کرج - قزوین و تهران - پرند ساخته شده و یا در حال ساخت است.


وی به برنامه ریزی برای راه اندازی قطار حومه ای مشهد - نیشابور هم اشاره و بیان کرد: راه آهن هم اینک در حال ساخت دو هزار کیلومتر خطوط دوم، سوم و چهارم در مسیرهای حومه ای و سراسری در سطح کشور است.


محمدزاده افزود: در چارچوب فعالیت دولت یازدهم افزون بر ۶۰ هزار میلیارد ریال فقط در حوزه ریل گذاری سرمایه گذاری شده و تا پایان کار دولت چند مرکز استان شامل همدان، رشت، کرمانشاه و ارومیه به شبکه ریلی متصل می شوند و تبریز هم از طریق یک مسیر کوتاهتر به این شبکه وصل می شود.


وی همچنین هزینه پروژه برقی کردن راه آهن مشهد- تهران را دو میلیارد دلار اعلام و بیان کرد: این مبلغ قرار است در قالب یک وام دولتی از چین تامین شود که طی اردیبهشت امسال محقق خواهد شد.


مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در این طرح ۵۰ درصد تعهدات قرارداد توسط شرکتهای ایرانی انجام می شود و تامین کننده ناوگان آن شرکت زیمنس است. در این چارچوب شرکت مپنا با انتقال فناوری ساخت لکوموتیو برقی از زیمنس این نوع لکوموتیو را در ایران تولید می کند.


وی در ادامه حمل و نقل ریلی را نماد اقتصاد مقاومتی توصیف و بیان کرد: بر اساس بررسی‌ها مصرف سوخت در پیمایش ریلی به میزان یک هفتم پیمایش جاده ای است و حمل یک تن بار توسط راه آهن در مقایسه با بخش جاده ای ۳۵ سی.سی صرفه جویی در مصرف گازوئیل دارد.


محمدزاده گفت: در سالهای اخیر با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلام بر توسعه ریلی، در سیاستهای هشتادگانه برنامه ششم توسعه دو بند ۲۴ و ۲۵ مختص راه آهن است لذا توسعه ریلی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت می باشد.


نشست هماهنگی مدیران راه آهن جمهوری اسلامی ایران و روسای مراکز آن از سراسر کشور با حضور ۷۶ نفر پیرامون حمل و نقل ریلی بر اساس سیاستهای برنامه ششم توسعه، در مشهد برگزار شد.

http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(yq2t22a1eu054veqfyhvewdb))/detail/657062/Economy/industry

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.